Menu
A+ A A-
Administrator

Administrator

URL strony:

Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Lipnica Wielka

Lipnica Wielka, dnia 22.03.2019r.
OBWIESZCZENIE

Na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 506) zwołuję Sesję Nadzwyczajną Rady Gminy Lipnica Wielka w dniu 25 marca 2019 roku (tj. poniedziałek) o godz. 16:00 w Sali Domu Ludowego w Lipnicy Wielkiej

Proponowany porządek obrad:
 1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie kworum
 2. Przyjęcie porządku obrad.
 3. Podjęcie uchwały w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych.
 4. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru delegatów do Kongresu Związku Euroregion „Tatry”.
 5. Wolne wnioski i zapytania.
 6. Zakończenie Sesji.


Przewodniczący Rady
/-/ mgr Andrzej Karkoszka

Wiosna dotarła na Orawę

Z przyjemnością informujemy, że wiosna dotarła już na Orawę. Możemy cieszyć oko widokiem krokusów i bocianów.  Przylot na lęgowiska i zajęcie gniazda przez te ptaki to chyba najbardziej wyczekiwany i komentowany przez ludzi moment w życiu bocianiej pary. Większość sąsiadów bocianich gniazd rokrocznie wyczekuje pojawienia się „swojego boćka”. W tym roku nietypowo - zarówno samiec jak i samica przylecieli w jednym dniu do gniazda (sobota 23 marzec).
Pierwsze z pary (z zimowisk pierwszy przylatuje samiec i rozpoczyna renowację gniazda) przybyło ok. godziny 11.00, a drugie o 13:00.  Z jeszcze większą przyjemnością to przekazujemy, iż w tym roku udało nam się zaobserwować "bocianie przywitanie" co państwu na fotografiach przedstawiamy. 
Z prowadzonych od lat przez służby meteorologiczne obserwacji fenologicznych wynika, że ogromna większość ptaków przylatuje do nas przed 10 kwietnia. Tylko w co trzecim gnieździe samiec i samica zjawiają się w tym samym dniu. W pozostałych przypadkach jeden z ptaków przybywa z pewnym opóźnieniem. Średnio różnica między przylotem pierwszego i drugiego bociana wynosi 7 dni, ale niekiedy oczekiwanie na partnera przeciąga się do całego miesiąca.

Cieszmy się więc orawską wiosną!!!

Przypominamy państwu kilka przysłów związane z przylotem bocianów: 
Bociek jest! Wiosny wiest (czyli staropolskie zwiastun).
Jak przylecą żurawie, bierz się do grochu prawie; jak przylecą bociany, pierwszy zagon zasiany. (żurawie przylatują już w lutym i często są mylone z bocianami)
Bocian na ogonie jaskółkę przynosi. (jaskółki zjawiają się u nas około 20 kwietnia)
Jak na Gertrudę (17.III) bociek na gnieździe siędzie, wiosna szybko przybędzie.
Gdy bocian na święty Józef (19.III) przybędzie, to śniegu już nie będzie.
Jak na świętego Józefa bociany przybędą, to choroby zbożom nic szkodzić nie będą.
Jak bocian przyleci, możecie wyjść na dwór dzieci.
Boćki przyleciały – podwieczorki wróciły, boćki odleciały – podwieczorki zabrały.
Na jednej łące wół patrzy trawy, a bocian żaby.

foto: Bronek Kowalczyk
 • DSC_5177
 • DSC_5179
 • DSC_5184
 • DSC_5193
 • DSC_5199
 • DSC_5209
 • DSC_5218
 • DSC_5238
 • DSC_5240
 • DSC_5254
 • DSC_5260
 • DSC_5267
 • DSC_5276
 • DSC_5280
 • DSC_5282
 • IMG_0859
 • IMG_0872
 • IMG_0878
 • IMG_0881

Przypomnienie o ankietach w sprawie możliwości budowy sieci gazowej w naszej gminie

Przypominamy Państwu o możliwości składania ankiet Polskiej Spółki Gazownictwa z mieszkańcami w sprawie możliwości budowy sieci gazowej w naszej gminie. Termin składania ankiet zostaje wydłużony do dnia 10 kwietnia. 
Liczba ankiet i zainteresowanie mieszkańców problemem jest istotnym i decydującym czynnikiem w perspektywie ewentualnej gazyfikacji naszej gminy.

W związku z powyższym zainteresowani mieszkańcy gminy Lipnica Wielka mają możliwość złożyć wypełnione ankiety, wyrażając swoje zainteresowanie sprawą, w Urzędzie Gminy Lipnica Wielka do końca marca 2019 roku (ankiety dostępne na Dzienniku Podawczym w tut. Urzędzie, u sołtysów i radnych, w punktach (typu sklepy) na terenie gminy, bądź dostępne elektronicznie ANKIETA).  

W razie pytań w tej sprawie odpowiedzi udziela Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt.

Po analizie wyników i zainteresowania ankietami PSG przystąpi do analizy możliwości gazyfikacji pod względem technicznym i ekonomicznym.

Apel o niewypalanie traw

Wójt Gminy Lipnica Wielka przypomina, że zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ZABRANIA SIĘ WYPALANIA ŁĄK, PASTWISK, NIEUŻYTKÓW, ROWÓW I PASÓW PRZYDROŻNYCH.

Pamiętaj o tym, że wypalanie jest zabronione! Grożą za to wysokie kary, nawet do 5 tysięcy złotych, a w przypadkach, kiedy zagrożone jest mienie lub życie – od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Wypalanie łąk, ściernisk i nieużytków może doprowadzić do pożaru pobliskiego lasu, domów i budynków gospodarczych. Zagrożone jest zdrowie, a nawet życie ludzi, w tym także podpalacza..Dlatego w tym roku do akcji bardzo mocno zostaną zaangażowani druhowie z terenu naszej gminy, którzy będą patrolować tereny rolne z ziemi i powietrza przy użyciu drona.

Najwięcej pożarów traw powstaje na początku wiosny!

Myśl rozważnie, zachowuj się odpowiedzialnie!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem