Menu
A+ A A-

II Wiejskie Spotkania Teatralne

W sobotni wieczór 8 lutego w Domu Ludowym w Lipnicy Wielkiej zebrała się licznie publiczność - mieszkańcy gminy, ale sporo osób spoza, aby obejrzeć 2 interesujące spektakle teatralne: "Syćko sie wraco" Zespołu Regionalnego "Góralsko Brać" z Łopusznej oraz "Otello po Orawsku" w wykonaniu Orawskiej Grupy Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka w ramach imprezy II Wiejskie Spotkania Teatralne (Orawski Niesopust). Jest to wynik przyjaźni, współpracy i jedności tych dwóch teatrów.

Spektakl "Syćko sie wraco" opowiada historię Jaśka, młodego górala, który wraca do rodzinnego domu z emigracji do Stanów Zjednoczonych. Wraz z nim przyjeżdża młoda dziewczyna, z którą planują się pobrać i ułożyć sobie życie. Dziewczyna ma korzenie góralskie, ale jak wynika z rozmowy z ojcem Jaśka, wiele lat temu jej dziadek popadł w konflikt z dziadkiem Jaśka w wyniku czego ojciec Jaśka został sierotą. Ojciec Jaśka nie chce słyszeć o ich żeniaczce i wyrzuca wybrankę syna z domu. Załamany Jasiek pod namową kolegów udaje się na zabawę do miejscowej karczmy gdzie spotyka się z niedoszłą żoną. Dochodzi między nimi do pojednania lecz kochankowie postanawiają raz na zawsze rozwiązać wszystkie swoje problemy...
W spektaklu pojawiają się tradycyjne tańce podhalańskie oraz śpiewy, a całość jest wręcz naszpikowana dużą dawką dobrego góralskiego humoru, w który wkradło się nieco fantastyki.
Scenariusz i reżyseria: Mateusz Buła

Komedia "Otello po orawsku" to jedna z najnowszych sztuk tej grupy. Konstrukcja dramatyczna oparta jest na motywie teatru w teatrze polegająca na wprowadzeniu do przedstawienia fragmentów "Otella" Szekspira, czytanych w gwarze orawskiej. Komedia ukazuje perypetie na próbach amatorskiego teatru, który chce z reżyserem z Krakowa przedstawić "Otella" w orawskich realiach. Wynika z tego wiele śmiesznych zdarzeń, bo przecież prawdziwym teatrem jest życie. Komedia ta ukazuje, oczywiście w przejaskrawieniu - w krzywym zwierciadle, dziesięcioletnią już przygodę z regionalnym teatrem naszej grupy teatralnej. Pierwszy akt to pierwsza próba "Otella", drugi zaś to próba generalna. Wszystkie podobieństwa do prawdziwych postaci są oczywiście przypadkowe (lub nie).
Scenariusz i reżyseria: Robert Kowalczyk

Na zakończenie spektakli były posiady przy muzyce. Było miło i swojsko.
Dziękujemy serdecznie ekipie Orawa TV za rejestrację wydarzenia (spektakle wkrótce do obejrzenia)
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej oraz Orawska Grupa Teatralna.
Foto: Paweł Pastwa (Orawa TV)
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem