Menu
A+ A A-

Spektakl "Nasz Heródek lipnicki" oraz konferencja "Zapełniona Pustka" w Krakowie 28 października

KONFERENCJA
Stowarzyszenie Rozwoju Orawy/Jabłonka Stowarzyszenie STOG/Kraków Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli/Kraków Polskie Towarzystwo Ludoznawcze/Oddział Kraków Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala/Kraków Galerie d’Art Naif Leszek Macak/Kraków zapraszają na konferencję interdyscyplinarną ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka Heródka.
O KONFERENCJI
W 2019 roku przypadnie pięćdziesiąta rocznica śmierci Karola Wójciaka Heródka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (1892-1969). Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki wraz z grupą organizacji partnerskich rozpoczęło przygotowania do obchodów tego jubileuszu. W roku poprzedzającym jubileusz organizuje ciąg wydarzeń skupionych wokół Heródka, w tym proponowaną konferencję. Działania przypominające i upowszechniające artystę mają miejsce w społeczności lokalnej na Orawie i w Małopolsce. 
Kulminacją obchodów w 2019 roku będą wydarzenia o skali ogólnopolskiej: wystawa zorganizowana przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie  i  wydawnictwo – pierwsza monografia rzeźbiarza.
ZAPEŁNIONA PUSTKA to spotkanie wokół powstającej monografii Karola Wójciaka. Wielu znawców sztuki ludowej, naiwnej i outsider art może zdziwi fakt, że twórca takiego kalibru jak Heródek nie doczekał jeszcze tego typu opracowania na swój temat. Wreszcie pojawiła się szansa na etnograficzny i kulturowy must have… Pierwsza i nowa opowieść o rzeźbiarzu gnotków z Lipnicy Wielkiej na Orawie powstanie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna” na lata 2018/19. Tytuł konferencji nawiązuje do luki, która czekała na wypełnienie przez 50 lat. Prelekcje wygłoszą zaproszeni do współpracy autorzy. Uczestnicy 
konferencji będą mieli wyjątkową możliwość skonfrontowania zebranego materiału teoretycznego o artyście z formami przekazu jakimi są fotografia, rzeźba, film i spektakl.
ZAPEŁNIONA PUSTKA jest adresowana do osób szeroko zainteresowanych kulturą i sztuką, zjawiskami ze styku sztuki, etnografii, antropologii kulturowej, psychologii; do wielbicieli sztuki ludowej, naiv, outsider art. Także do tych, którzy dopiero chcieliby poznać artystę i przybliżyć się do jego sztuki. Konferencja może być też formą poszerzenia 
edukacyjnej podstawy programowej dla młodzieży licealnej klas humanistycznych i profilowanych liceów artystycznych plastycznych, teatralno-filmowych; studentów kierunków humanistycznych, m. in. teatrologii, historii sztuki, etnologii, arteterapii, itp.
UDZIAŁ W KONFERENCJI I W WYDARZENIACH TOWARZYSZĄCYCH JEST BEZPŁATNY.
Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

SPEKTAKL - ZOBACZ PLAKAT
Już drugi raz na scenie SCKM zagości spektakl „Nasz Heródek lipnicki – posiad teatralny”. Tym razem spektakl jest prezentowany w ramach konferencji „ZAPEŁNIONA PUSTKA – spotkanie wokół powstającej monografii  Karola Wójciaka Heródka”, w związku z projektem „Heródek – rzeźbiarz gnotków z Lipnicy Wielkiej” realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.
Wydarzenie poprzedza przyszłoroczne obchody 50. rocznicy śmierci artysty. Więcej o przygotowaniach jubileuszu: 
http://stowarzyszeniestog.pl/index.php/2018/09/08/636/, Karol Wójciak Heródek (1892-1969),www.herodek.pl.
„Nasz Heródek lipnicki” to rzecz o rzeźbiarzu, muzykancie, społeczniku, tym razem oczami jego swojaków. Spektakl o Heródku powstał z udziałem mieszkańców Lipnicy Wielkiej, Lipnicy Malej, Kiczor, Chyżnego, czyli rodzinnych, orawskich stron Heródka. Kierowca szkolnego autobusu, krawcowa, pracownik korporacji, instruktorka zespołu regionalnego, listonosz, dyrektorka placówki kultury, nauczycielka, strażak, uczniowie – przeżyli coś, co wymyka się z ram ich codzienności wiedzionej w rodzinach, szkołach, firmach i na zajęciach pozalekcyjnych. Udział w projekcie był aktywną formą zdobywania wiedzy o zapomnianym, lokalnym artyście. To pierwsza w historii tej społeczności tego typu inicjatywa dotycząca Heródka.
„Nasz Heródek lipnicki” jest propozycją dla tych, którzy szukają w teatrze czegoś innego. Niekomercyjnego. Autentycznego. Pewnej niedoskonałości, ale przy tym przeżycia. Grany przez aktorów-amatorów spektakl jest surowy i odarty – tak jak sztuka Heródka. Tekst powstał z historii o Heródku zebranych przez uczestników spektaklu wśród najstarszych mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Małej.
Spektakl powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Orawy w Jabłonce, w ramach projektu „Orawa, Orawa na Orawie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA-INTERWENCJE 2017.
Występują:
Aleksandra Wontorczyk – Słowniczek t. I, Szesnastka
Bronisław Kowalczyk – Gazda, św. Józof
Dominik Bodzioch – Młody
Dorota Wierzbiak-Kidoń – Lipnicanka, Nauczycielka
Emilia Kowalczyk – Dziecko
Eugeniusz Lichosyt – Listownik lipnicki, Ujek
Ewa Magiera – Lipnicanka
Franciszek Kramarz – Lipnicanin
Iwona Stopiak-Wierzbiak – Lipnicanka
Jan Smoliński – Anioł Od Sikiyry
Jan Świdroń – W Ciemnych Okularach, Nie Z Tej Bajki
Jakub Jabłoński – Dziecko
Julia Wontorczyk – Słowniczek t. II, Szesnastka
Katarzyna Magiera – Szesnastka
Karolina Kowalczyk – Lipnicanka
Kinga Magiera – Dziecko
Krystyna Wontorczyk – Nauczycielka Trzynaście Lat Bez Prądu
Ludwik Młynarczyk – Muzykant
Natalia Stopiak – Polka Z Gitarą, Lipnicanka, Szesnastka
oprac. reż.: Maja Kubacka/Kraków
scenografia, kostiumy: Magdalena Smreczak, Marian Smreczak/Lipnica Mała
Koordynacja projektu: Renata Martyniak Stowarzyszenie Rozwoju Orawy

Maja Kubacka – aktorka, (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) w dziedzinie „Teatr” za projekt „Nieudany krewniak”. Od lat przy wsparciu Muzeum Etnograficznego w Krakowie, innych muzeów w Małopolsce, instytucji i placówek administracji publicznej, bada postać i twórczość prymitywisty rzeźbiarza Karola Wójciaka „Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Należy do Stowarzyszenia STOG (projekty HERODEK.PL, „Z Orawy w świat...”) i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Prowadzi działania na rzecz nobilitacji artysty.
Stowarzyszenie Rozwoju Orawy to organizacja non-profit działająca od 2005 r. głównie na Orawie, tj. gmina Jabłonka i Lipnica Wielka, od kilku lat także w gminie Czarny Dunajec, Szaflary, Spytkowice, Raba Wyżna – Program Działaj Lokalnie, PAFW. Jednak projekty realizuje, także na obszarze Spisza i Podhala. Stowarzyszenie nieustannie rozwija i inicjuje działania związane z dziedzictwem kulturowym, aktywnym trybem życia, ekologią, turystyką, dziećmi, młodzieżą i seniorami. Realizuje programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Narodowego Centrum Kultury, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności, UM Województwa Małopolskiego.
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem