Menu
A+ A A-

Eugeniusz Pastwa i "Żołnierz" na triennale sztuki w Nowym Targu

Z inicjatywy Galerii d’ Art Naif z Krakowa i Stowarzyszenia STOG z Krakowa, pan Eugeniusz Pastwa z Lipnicy Wielkiej został zgłoszony do uczestnictwa w konkursie Triennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora w Nowym Targu 2018.
Zgłoszono na konkurs trzy prace: „Latająca forteca”, „Pasterz z palicą” oraz „Żołnierz”. Wszystkie znajdują się obecnie w kolekcji Leszka Macaka Galerie d’Art Naif w Krakowie. Artysta zgłaszany do konkursu musiał spełniać określone wymogi regulaminowe. Komisja konkursowa zakwalifikowała do udziału w konkursie jedną rzeźbę pana Eugeniusza, pt.: „Żołnierz”.
Uroczyste ogłoszenie werdyktu komisji i otwarcie wystawy miało miejsce 28 lutego 2018  w Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu. W konkursie wzięło udział 38 uczestników z Polski i 10 ze Słowacji. Łącznie zakwalifikowano 77 prac.
I chociaż p. Eugeniusz nie zajął utytułowanego miejsca, to on i jego „Żołnierz” wzięli udział w uroczystym wernisażu pokonkursowej wystawy, odebrali pamiątkowy medal i dyplom. Wręczała je przewodnicząca Jury, prezydent Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka im. dr Andrzeja Kowala w Krakowie, prof. Grażyna Borowik-Pieniek. „Żołnierz” widnieje w wykazie autorów i prac prezentowanych na wystawie, a który zamieszczono w katalogu Triennale. Przy okazji, w podzięce i na pamiątkę, tego wydarzenia rzeźbiarz z Lipnicy Wielkiej podarował organizatorom kilka swoich prac. Wystawa w Nowym Targu była czynna do 16 marca 2018 r. i będzie mieć również swoją odsłonę w Kieżmarku.
Pan Eugeniusz wpisuje się w kanon artysty naiwnego poprzez tematykę prac i warsztat wykonawczy. Rzeźby powstają za pomocą niekompletnych narzędzi stolarskich, siekiery i kowalskiej rajśpli - głównie są to postaci orawskich bab i chłopów. Malowane i zdobione, z dodanymi atrybutami. Muzykanci, tancerze, pasterze, janosik, ale i żołnierz, strażak, marynarz, cyrkowy clown. Oprócz postaci znajdujemy miniaturowe obiekty architektury orawskiej, np. domy z wyżką, nieistniejącą lipnicką karczmę żydowską, kościół lipnicki, dzwonnicę loretańską. Ciekawostką w dorobku twórcy jest czterosilnikowy B-17, "latająca forteca", jedna z tych, która w 1944 roku rozbiła się w okolicy Podczerwonego. Osobowość twórcy znajduje odzwierciedlenie w jego ujmujących prostotą pracach. Rzeźbi z ogromnym zaangażowaniem i mimo przeciwności – traci słuch, a w ciągu długoletniego życia stracił kilka palców, kocha życie.
Warto dodać, że Eugeniusz Pastwa został zgłoszony przez mentorów w szacownym gronie jeszcze wraz z dwoma artystami: Janem Miką (Nowy Sącz) i Józefem Luberdą (Pcim). To już znani i nagradzani w Polsce artyści nurtu sztuki naiwnej. Natomiast rzeźby Lipniczanina znajdują się także w kolekcji Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcsów!!!!
Wystawa odbyła się w ramach Mikroprojektu pt. „Walory kulturowe i przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.
Ze strony Polski Organizatorem wystawy był Związek Euroregion „Tatry”, a ze strony słowackiej Združenie Region „Tatry” w Kieżmarku.
Tutaj można obejrzeć krótki materiał filmowy:
Tutaj pełna lista nagrodzonych artystów, fotorelacja i katalog wystawy.
oprac. Maja Kubacka, Stowarzyszenie STOG, Kraków

Fot. Ewa Macak, Galerie d'Art Naif.

  • IMG_0646
  • IMG_0667
  • IMG_0669
  • IMG_0670
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem