Menu
A+ A A-

Etap rejonowy I Małopolskiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Regionalnych. Orawskie Dzieci najlepszym zespołem dziecięcym na Orawie

16-17 czerwca br. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbywał się I Małopolski Przegląd Szkolnych Zespołów Regionalnych „To, co u nas najpiękniejsze” organizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Związek Podhalan w Polsce w ramach Programu Edukacji Regionalnej „Nieprzemijające wartości”.

Naszą gminę reprezentowały dwa zespoły: "Orawskie Dzieci" działające przy SP 2 oraz "Orawianie im. Heródka" działający przy SP 4. Zespoły te niezwykle spodobały się jury i zachwyciły wysokim poziomem przygotowania. Jednak, jak to w konkursach bywa, komisja musiała zdecydować, który z zespołów zaprezentuje się w dalszym etapie przeglądu. Wybór padł na "Orawskie Dzieci" prowadzone przez Panią Teresę Baniowską. Gratulujemy naszym zespołom godnego reprezentowania naszej gminy.

Poniżej artykuł o wygranej zespołu Orawskie Dzieci autorstwa Pani Teresy Baniowskiej, prowadzącej ten zespół.

My zachęcamy do przeczytania o I Małopolskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Regionalnych na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Orawskie Dzieci najlepszym zespołem dziecięcym na Orawie

Zespół regionalny Orawskie Dzieci wziął udział w I Małopolskim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Regionalnych „To, co u nas najpiękniejsze”. W dniach 16 i 17 czerwca na scenie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce zaprezentowało się 26 zespołów z Orawy, Podhala, Spisza i Gorc.

Z terenu Orawy wzięło udział 11 zespołów regionalnych. Zespołom przyglądała się komisja w składzie Julian Kowalczyk – przewodniczący komisji – wiceprezes ZG Związku Podhalan w Polsce, Bożena Bryl – dyrektor nowotarskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, Marta Zagórska – członek Prezydium ZG Związku Podhalan w Polsce, Anna Trebunia-Wyrostek – dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu, Małgorzata Karpiel-Bzdyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku i Robert Kowalczyk - dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz zespół jest najlepszym dziecięcym zespołem regionalnym na Orawie i będzie reprezentował Orawę w etapie wojewódzkim przeglądu.

Zespół przedstawił niezwykle barwny i żywiołowy program artystyczny „Po kościele” napisany przez dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej panią Karolinę Kowalczyk, za co jej serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.

Dziękujemy również kapeli, która towarzyszyła nam w czasie występu.

Chciałam również podziękować wszystkim członkom zespołu za to, że w trudnych chwilach nigdy się nie poddają, za wolę walki i wiarę w zwycięstwo.

Dziękuję Wam za to, że nasz zespół cechuje kultura, poszanowanie drugiego człowieka, przyjaźń, tolerancja i pełna współpraca, za to że nie ma lepszych i gorszych, za to że kultywowanie tradycji dla was to, nie tylko noszenie stroju, wykonywanie pieśni i tańców orawskich, ale kultywowanie autentycznych wartości i dbałość o nie, także prezentowanie ich swoich zachowaniem.

Warto dodać, że podtrzymywanie kultury i tradycji, kultywowanie autentycznych wartości to jedno z najważniejszych zadań rodziny, szkoły, zespołu - nas wszystkich-niezależnie od wszystkiego.

Teresa Baniowska

foto: OCK Jabłonka oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie

 • foto08
 • foto09
 • foto29
 • foto30
 • foto31
 • foto34
 • img_8572
 • img_8574
 • img_8575
 • img_8576
 • img_8577
 • img_8598
 • img_8719
 • img_8737
 • img_8738
 • img_8739
 • img_8740
 • img_8743
 • img_8747
 • img_8807

 • img_8970

Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem