Menu
A+ A A-

41-sze Święto Pasterskie - fotorelacja

W dniu 5 lipca bezpośrednio u stóp Babiej Góry odbyło się tradycyjnie już 41 Święto Pasterskie. Nasza orawska społeczność, turyści oraz zespoły uczestniczące, stworzyli jak zawsze wspaniałą atmosferę wspólnej zabawy, jedności i utożsamienia ze świętem, które jest przecież świętem nas wszystkich. Dodatkową okazją do świętowania był Jubileusz 40-lecia Zespołu Orawianie im. Heródka, działającego przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Lipnicy Wielkiej – Przywarówce (o którym będzie osobna relacja).

Uroczystego otwarcia Święta dokonał Wójt Gminy Lipnica Wielka Bogusław Jazowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Lipnica Wielka Mariuszem Wnenkiem oraz zaproszeni goście w towarzystwie najwspanialszej ze wszystkich Muzyki Lipnickiej:)

Na scenie mogliśmy oglądać i słuchać wspaniałych lokalnych zespołów: Orkiestry Dętej, „Orawskich Dzieci”, Orawian im. Heródka oraz Orawiaków – wszystkie te zespoły działają na terenie naszej gminy. Z zespołów przyjezdnych mieliśmy zaszczyt gościć Kapelę Kamraty z Sanoka, Zespół tańców karpackich „Tabor Dance Ensamble” zachwycający żywiołowością tańców, śpiewów i muzyki, a na koniec muzyczna uczta dla ucha wielbicieli folkloru – Zespół Jazgot. Dla wytrwałych po występach – potańcówka „przy magnetofonie”.

Nie obyło się bez cieszących się dużym zainteresowaniem konkursów pasterskich, które tradycyjnie i dowcipnie poprowadził Pan Franciszek Pindziak: wspinanie na moja, koszenie łąki, ręczne piłowanie i rąbanie drzewa, picie zyntycy na czas, strzelanie z bica pasterskiego (wyniki na dole strony, pod zdjęciami). Konkursy pasterskie oceniane były przez komisję w składzie: Andrzej Buroń, Jan Kwak i Roman Paplaczyk.

W trakcie uroczystości został wręczony przez Starostę nowotarskiego Krzysztofa Fabera Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” dla Zespołu Orawianie im. Heródka. Listy gratulacyjne wręczyli: Pan Antoni Malczak – Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Pani Dominika Wachałowicz-Kiersztyn – Dyrektor Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.

Wielką popularnością cieszyły się stoiska z rękodziełem artystycznym naszych twórców ludowych, w tym dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 4, ze smakołykami agroturystek, wyrobami bacowskimi, oraz zabawami i atrakcjami Babiogórskiego Parku Narodowego i Nadleśnictwa Nowy Targ i Stowarzyszenia Rozwoju Orawy.

Imprezę błyskotliwie i wesoło poprowadzili konferansjerzy: Małgosia Paplaczyk oraz Gienek Karkoszka.

Czas na podziękowania, bowiem święto pasterskie to zaangażowanie i wkład wielu osób i instytucji. W pierwszej kolejności dziękujemy sponsorom: Nadleśnictwu Nowy Targ, Bankowi Spółdzielczemu w Jabłonce, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jabłonce, Wspólnocie Leśnej URBAR w Lipnicy Wielkiej, Firmie Jankara Janiny i Karola Wnęków oraz Firmie RANET Rafała Sprocha.

Dziękujemy serdecznie Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu oraz Komisariatowi Policji w Jabłonce i naszym niezawodnym strażakom wszystkich jednostek za to, iż dzięki ich nadzorowi mogliśmy się czuć bardzo bezpiecznie; bezpiecznie ale pod względem zdrowotnym mogliśmy się czuć dzięki niezawodnemu jak zawsze Panu Kierownikowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnicy Wielkiej dr Janowi Grygierczykowi, dziękujemy całemu personelowi oraz kierownikom ośrodka „Górska Przystań” oraz Caritas Archidiecezji Poznańskiej za udostępnienie budynku, pomoc organizacyjną oraz pyszną kuchnię; dziękujemy personelowi Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Radzie Rodziców przy zespole i całemu Zespołowi Orawianie im. Heródka za zaangażowanie się w obchody swego Jubileuszu.

Dziękujemy Foto Bronek (Bronek Kowalczyk) za rejestracje imprezy oraz Panu Krzysztofowi Krzysztofiakowi za udostępnienie droma, naszym patronatom medialnym: Tygodnik Podhalański, Telewizja Tygodnika Podhalańskiego, Radio Kraków, Radio Alex, podhale24.pl, podhaleregion.pl, goral.info.pl, Kurier Orawski, Moja Orawa, Gminne Nowiny.

Organizatorem imprezy był Wójt Gminy Lipnica Wielka, współorganizatorami zaś: Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnicy Wielkiej, Babiogórski Park Narodowy w Zawoi i Nadleśnictwo Nowy Targ.

K.Kowalczyk

foto: Bronek Kowalczyk

  • dsc_0114
  • dsc_0115
  • dsc_0119
  • dsc_0120
  • dsc_0127
  • dsc_0131
  • dsc_0133
  • dsc_0134
  • dsc_0139
  • dsc_0142
  • dsc_0149
  • dsc_0156
  • dsc_0157
  • dsc_0159
  • dsc_0163
  • dsc_0182
  • dsc_0187
  • dsc_0196
  • dsc_0226
  • dsc_0248

  • dsc_0252
  • dsc_0261
  • dsc_0266
  • dsc_0271
  • dsc_0274
  • dsc_0288
  • dsc_0298
  • dsc_0299
  • dsc_0305
  • dsc_0324
  • dsc_0326
  • dsc_0354
  • dsc_0368
  • dsc_0381
  • dsc_0392
  • dsc_0397
  • dsc_0403
  • dsc_0415
  • dsc_0420
  • dsc_0430

  • dsc_0444

foto: chytek

  • 01
  • 02
  • 06
  • 07
  • 08

foto: Sonia Ponicka

  • swieto01
  • swieto02
  • swieto03
  • swieto04
  • swieto05
  • swieto06
  • swieto07
  • swieto08
  • swieto09
  • swieto10
  • swieto11
  • swieto12
  • swieto13
  • swieto14
  • swieto15
  • swieto16
  • swieto17
  • swieto18
  • swieto19
  • swieto20

  • swieto21
  • swieto22
  • swieto23
  • swieto24
  • swieto25
  • swieto26

 

Wyniki konkursów pasterskich:

Wspinanie na Moja

1 miejsce – Adrian Wątorczyk (Lipnica Wielka)

2 miejsce – Bartłomiej Węgrzyn (Lipnica Wielka)

3 miejsce – Ryszard Dunaj (Lipnica Wielka)

4 miejsce – Robert Kidoń (Lipnica Wielka)

5 miejsce – Łukasz Stefaniak (Sieniawa)

Koszenie łąki

1 miejsce – Stefan Spyrka (Lipnica Wielka)

2 miejsce – Bronisław Bandyk (Lipnica Wielka)

3 miejsce – Szymon Karlak

Ręczne piłowanie i rąbanie drzewa

1 miejsce – Kazimierz Spyrka i Eugeniusz Węgrzyn (Lipnica Wielka)

2 miejsce – Piotr i Marcin Karkoszka (Kiczory)

3 miejsce – Jan Machajda i Eugeniusz Bandyk (Lipnica Wielka)

4 miejsce – Paweł Harkabuzik i Szymon Karlak (Lipnica Wielka)

5 miejsce – Zdzisław Biega (Mrzygłód) i Jacek Truszkiewicz (Sanok)

Strzelanie z bica pasterskiego

1 miejsce – Franciszek Węgrzyn (Kiczory)

 2 miejsce – Jan Smoliński (Lipnica Wielka)

3 miejsce – Jakub Brenkus (Lipnica Wielka)

4 miejsce – Eugeniusz Karkoszka (Lipnica Wielka)

5 miejsce – Adrian Orłowski (Lipnica Wielka)

Picie zyntycy na czas

1 miejsce – Łukasz Bandyk (Lipnica Wielka)

2 miejsce – Jacek Rolnik (Lipnica Wielka)

3 miejsce – Andrzej Spyrka (Lipnica Wielka)

4 miejsce – Mirosław Moniak (Lipnica Wielka)

5 miejsce – Adam Spyrka

 

Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem