Menu
OGŁOSZENIE
A+ A A-

Narodowe czytanie „Balladyny” w Lipnicy Wielkiej

09 września 2020 r. w piękny, słoneczny dzień w Lipnicy Wielkiej, na Placu Piotra Borowego, obok Muru Orawskich Ojców Niepodległości odbyło się wspólne czytanie dramatu pt. „Balladyna” Juliusza Słowackiego, lektury dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

Otwarcia uroczystości oraz powitania zaproszonych gości, nauczycieli oraz młodzieży uczestniczącej w Narodowym Czytaniu dokonał Jakub Dyrcz - Zastępca Wójta Gminy Lipnica Wielka. W swoim wystąpieniu nawiązał do 100. rocznicy przyłączenia Orawy do Polski, zwrócił uwagę, że wybór miejsca tegorocznego Narodowego Czytania nie był przypadkowy.

W dalszej części spotkania Stanisława Kucek odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym Prezydent mimo epidemii zapraszał Polaków do włączenia się w akcję wspólnego czytania „Balladyny” należącej do klasyki polskiej literatury. Wyrażał nadzieję „...że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną literaturą.”

Przybliżenia sylwetki Juliusza Słowackiego oraz problematykę dzieła przedstawił zebranym Robert Kowalczyk.
Wybrane fragmenty „Balladyny” czytali:
Jakub Dyrcz - Zastępca Wójta Gminy Lipnica Wielka, Andrzej Karkoszka - Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Zakopanem, Tomasz Pasierbek – Dyrektor Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi, Janina Karkoszka - Radna Rady Gminy Lipnica Wielka, s. Maksymiliana Tyrała – Siostra Przełożona Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Lipnicy Wielkiej, Wojciech Janiszewski – Dyrektor Zespołu Szkół w Lipnicy Wielkiej, Justyna Karlak i Weronika Karlak – uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Lipnicy Wielkiej, Patryk Rudnicki – Członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipnicy Wielkiej - Centrum oraz Stanisława Kucek - Dyrektor GBP w Lipnicy Wielkiej.

Szczególne słowa podziękowania skierowano zarówno do gości, którzy przyjęli zaproszenie do czytania dramatu, jak również życzliwych słuchaczy: nauczycieli - Jadwigi Oskwarek, Jolanty Janiszewskiej, Barbary Sojki - Kidoń, Edyty Karkoszki, którzy przybyli na uroczystość z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Lipnicy Wielkiej oraz uczniami Szkoły Podstawowej Nr 1 w Murowanicy. Na zakończenie spotkania odtworzono pieśń Renaty Przemyk „Balladyna”.

Uroczystość Narodowego Czytania w Lipnicy Wielkiej odbywała się pod Patronem Honorowym Pary Prezydenckiej. W bieżącym roku w naszym kraju była to 9. edycja Narodowego Czytania, zaś w Gminie Lipnica Wielka odbywała się 3 edycja. 

Organizatorzy akcji składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tego pięknego przedsięwzięcia.

Obsługa techniczna: Robert Kowalczyk, Patryk Rudnicki
Dokumentacja filmowa: Bronisław Kowalczyk, Robert Kowalczyk
Foto: R. Kowalczyk
Serdecznie dziękujemy
Stanisława Kucek

Juliusz Słowacki – ur. 04.11.1809 r. w Krzemieńcu, a zmarł 03.04.1849 w Paryżu – wybitny poeta, dramaturg okresu doby polskiego romantyzmu. Autor powieści poetyckiej, poezji w tym wierszy patriotycznych, dramatów, tragedii, poematów dygresyjnych, traktatów. Uważany się za jednego z trzech polskich wieszczów narodowych.
„Balladyna” została napisana po upadku powstania listopadowego, w atmosferze klęski. W tej sytuacji pisarze stawiali w swoich dziełach pytania o sens dziejów historycznych. Tematem „Balladyny” jest walka o władzę – poprzez wydarzenia mające miejsce w czasach legendarnych autor ukazuje obraz dziejów XIX-wiecznej Polski.
 
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem