Menu
A+ A A-

Reprezentacja gminy Lipnica Wielka na obchodach 30-lecia działalności Koła nr 48 Klubu Babia Góra przy ZPPA

W dniach 20.01-26.01.2020 roku siedmioosobowa reprezentacja gminy Lipnica Wielka z Panem Wójtem Mateuszem Lichosytem na czele, przebywała w mieście Chicago w Ameryce na obchodach 30-lecia działalności Koła nr 48 Klubu Babia Góra przy ZPPA.
Klub Babia Góra powstał z potrzeby serca i ducha Orawian, z ukochania rodnej ziemi orawskiej i jej wspaniałego ludu, z pragnienia pełnego uczestnictwa w zachowaniu i partycypowaniu w rozwoju dziedzictwa kulturowego Orawy, z potrzeby i obowiązku krzewienia kultury, sztuki i tradycji przodków w życzliwej i przyjaznej Im drugiej ojczyźnie – Stanach Zjednoczonych.
Reprezentacja gminy została niezwykle ciepło przyjęta przez Polonię amerykańską a program pobytu był bardzo bogaty i fantastycznie jakościowo wypełniony co do minuty. Głównym punktem obchodów 30-lecia klubu był uroczysty bankiet, podczas którego nastąpiły podziękowania i życzenia. Wójt Gminy składając życzenia przypomniał fragment wiersza Emila Kowalczyka: Tam w Ameryce casem cujecie, jako pochno orawskie pola, osprawio dziedzińsko rola.
W słowach skierowanych do Zarządu Klubu Babia Góra wyraził życzenia:

Syćkiego dobrego, scynścio, zdrowio na te trzydzieści roków Klubu Babia Góra. Miyłość do rodne ziymi, do ojców zwyku to Was destamynt.
Na te 100. roków Niepodległości na Orawie niek dobry Bóg Wom błogosławi na ty amerykańskiej ziymi. Cobyście nie zabocyli o Polsce, a słowa Bóg, honor, ojcyzna wiedły Wos syćkik przez zycie.
Cobyście dali śli orawskimi chodnickami, siumnie i śwarnie, a Orawa kwitła tutok za Wielkom Wodom, jako leluje we farskim ogrodzie.

W tej części również, jeden z naszej reprezentacji, dr Marek Liszka, wygłosił ciekawy referat o emigracji orawian do USA.
Dziękujemy serdecznie Polonii za niezwykłe chwile, niezapomniane relacje, rozmowy, ciepło, życzliwość, opowieści, muzykowanie, wspaniałą jakość wspólnie spędzonego czasu. Największa wartość tego pobytu to właśnie ta jedność... nieważne czy jesteśmy tam czy tu, jesteśmy Orawianami i to nas jednoczy, spaja i tworzy z nas wyjątkowy region. W sercach Orawian za Wielką Wodą Orawa jest bardzo blisko i stale obecna co udowadniają swą działalnością. Ora#wa Power!!!
(K.K.)
Foto: Archiwum Zespołu Orawa
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem