Menu
A+ A A-

Lipnicki Społecznik Roku 2019

W dniu 06 lutego odbyło się Spotkanie Noworoczne Wójta z osobami i organizacjami działającymi społecznie w naszej gminie, któremu przewodził cytat "Wdzięczność Innych Uskrzydla". Praca społeczna na rzecz społeczności lokalnej to praca szczególna. Nie ma za nią materialnej zapłaty, ale jest – inna, szczególna – wielka, wewnętrzna satysfakcja. 
Z rąk Wójta Gminy Lipnica Wielka Mateusza Lichosyta i Przewodniczącego Rady Gminy Lipnica Wielka Andrzeja Karkoszki popłynęły podziękowania dla społeczników z różnych dziedzin - osób prywatnych, grup i instytucji. Za działalnosć w roku 2019 wyrażono wdzięczność dla: 

PRYWATNE OSOBY i INICJATYWY

Janina i Antoni Plaszczak
Beata i Mirosław Jurczak
Dominik Dunaj
Inicjatywa "Żywa Szopka – Lipnickie Betlejem"

STRAŻE:

OSP Lipnica Wielka – Murowanica 
OSP Lipnica Wielka - Centrum
OSP Lipnica Wielka – Przywarówka
OSP Kiczory

STOWARZYSZENIA i GRUPY NIEFORMALNE
Związek Podhalan - Oddział w Lipnicy Wielkiej
Stowarzyszenie Rozwoju Orawy 
Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Orawskiej  
Stowarzyszenie Gdzie Dwóch albo Trzech 
Anioły Miłosierdzia 
“Teen Challenge” Chrześcijańska Misja Społeczna   Oddział wWiniarczykówce Dom Na Granicy 
Orawa TV
Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Wielkiej
Siostry Albertynki w Lipnicy Wielkiej
Związek Harcerstwa Polskiego w Lipnicy Wielkiej

DZIAŁACZE KULTURY

Strażacka Orkiestra Dęta w Lipnicy Wielkiej
Orawska Grupa Teatralna im. dra Emila Kowalczyka
Muzyka Lipnicka
Zespół Orawianie im. Heródka
Zespół Orawskie Dzieci
Zespół Nowa Orawa
Chór Eduardo
Schola Exodus 
Schola Adonai
Schola młodzieżowa

DZIAŁACZE SPORTOWI 
UKS Orawska Szkoła Karate 
KS Babia Góra
TSR Orawa 
KS Beskid
Perfect Skill Academy

Następnie miał miesjce punkt szczególny imprezy: wręczenie Nagrody Wójta Gminy Lipnica Wielka pn. "Lipnicki Społecznik Roku" - przyznawanej dla uhonorowania szeroko pojętej działalności społecznej. Nagroda przyznawana jest za szczególne społeczne osiągnięcia na rzecz społeczności lokalnej w danym roku oraz wspieranie takich działań. Każdego roku zostaje przyznany przez Kapitułę Konkursową jeden tytuł "Lipnickiego Społecznika Roku" spośród nadesłanych zgłoszeń. W tym roku, 2019, tytuł Lipnickiego Społecznika Roku powędrował do Pana Eugeniusza Węgrzyna "Ujka Gienka". 

Pan Eugeniusz Węgrzyn urodził się 1 lutego 1953 roku w Lipnicy Wielkiej jako syn Jana Węgrzyna i Herminy z domu Lichosyt. Oprócz Niego była jeszcze piątka rodzeństwa: 3 siostry: Irena, Joanna i Małgorzata oraz bracia Franciszek i Jan.
W naszej społeczności nazywany "Ujkiem Gienkiem" lub "Gienusiem". Pan Eugeniusz jest znany z wielkiego zaangażowania w sprawy naszej gminy. Radny Gminy Lipnica Wielka nieprzerwanie od 4 kadencji: 2006-2010 / 2010-2014 / 2014-2018 / oraz obecnej 2018-2023. Jest sponsorem wielu wydarzeń, inicjatyw i organizacji (drużyny sportowe, straże, imprezy gminne, akcje, inicjatywy, itp). Zawsze chętnie bierze udział w działaniach mających na celu rozwój i promocję naszej gminy, co przynosi mu wielką satysfakcję. Również osobiście jest zaangażowany zarówno kulturalnie (jako członek Orawskiej Grupy Teatralnej im. dra Emila Kowalczyka) jak i turystycznie (np. rozwój ruchu Off-Road na Orawie). Dysponując profesjonalnym, specjalistycznym, ciężkim sprzętem technicznym chętnie udostępnia go do pomocy innym osobom nie oczekując niejednokrotnie zapłaty. Jest osobą ciepłą, serdeczną, uśmiechniętą i chętną pomagać ludziom. Za jego zaangażowanie społeczne oraz sponsorowanie działań mających na celu rozwój i promocję naszej gminy Kapituła Nagrody Lipnicki Społecznik Roku postanowiła nagrodzić Jego osobę w roku 2019.

Następnie wyświetlono krótki materiał filmowy o nagrodzonym. 
Tegoroczne spotkanie uświtniła występem Strażacka Orkiestra Dęta prowadzona przez Kapelmistrza Łukasza Bandyka – złożona również z osób poświęcających bezinteresownie swój czas na rzecz naszej gminy. Prowadzącymi uroczystość natomiast była młodzież z naszego lipnickiego liceum: Klaudia Karkoszka i Michał Lichosyt.  
Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie. Zachęcamy do zgłaszania społeczników, bo często takie osoby działają cicho, nie szukając poklasku i nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec ich zaangażowanie. A warto! 
(K.K.)
foto: Kamil Kuś
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem