Menu
A+ A A-

O systemie zbiórki odpadów na terenie Gminy Lipnica Wielka

System zbiórki odpadów na terenie gminy Lipnica Wielka w oparciu o długoletnie doświadczenia stał się systemem bardzo skutecznym i wydajnym, sprawdzającym się w praktyce. Nasza gmina jest czysta, a zgłoszenia dotyczące nielegalnych wysypisk należą do rzadkości, a nawet jeśli się pojawią są skutecznie wyłapywane przez organy ścigania. Wzrost ilości śmieci zbieranych bezpośrednio z gospodarstw domowych przekłada się jednak na wzrost kosztów jakie musi ponosić gmina na ich zagospodarowanie. Dodatkowymi czynnikami podnoszącymi cenę jednostkową jest oddalenie od najbliższych wysypisk, rozproszenie zabudowy na terenie gminy, wzrost cen usług i płacy minimalnej.

Niestety, ale koszt odbioru odpadów na zbliżający się rok wzrósł o 85% r/r, to z kolei zmusza Radę Gminy do uchwalenia nowych stawek za gospodarowanie odpadów. Utrzymująca się na poziomie 10 zł / os stawka za selektywnie zbierane odpady jest niestety nie do zachowania w najbliższym roku. Gmina bowiem powinna w taki sposób kreować stawkę za odpady, aby bilansowała wydatki z nimi związane. Przy aktualnie obowiązujących stawkach i tak nie starcza na pokrycie kosztów działania systemu.

Stoimy zatem w miejscu, w którym znajdują się wszystkie samorządy na naszym terenie. Konieczna będzie podwyżka ceny za odbiór odpadów do poziomu, który umożliwi zbilansowanie się systemu w naszej gminie. W związku z tym, zwracamy się do wszystkich mieszkańców o wyrozumiałość, tych którzy unikają obowiązku prosimy o wywiązanie się z niego i jak najszybsze złożenie deklaracji, umożliwi to bowiem opracowanie stawek jak najniższych, a mieszkańców uchroni od wszczynania przez tutejszy Urząd procedury administracyjnej zmierzającej do odpowiedniego naliczania opłat za odpady. Mamy nadzieję, że rozumieją Państwo sytuację, w której obecnie się znajdujemy i razem będziemy w stanie pokonać pojawiające się problemy.
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem