Menu
A+ A A-

Program dofinansowań nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych – "Czyste Powietrze"

Uprzejmie informujemy, że rozpoczęto rządowy program dofinansowań nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych – „Czyste Powietrze”. Program ten ma na celu zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Skupia się on na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Program kierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.
Dotacje i pożyczki udzielane będą za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W najbliższym czasie Ministerstwo Środowiska zorganizuje w naszej Gminie spotkanie informacyjne w przedmiotowej sprawie. Urząd Gminy poinformuje o dokładnej dacie spotkania w późniejszym terminie. Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo w dołączonych materiałach informacyjnych oraz na stronie internetowej: www.mos.gov.pl/czyste-powietrze.
Dodatkowo przypomina się, że na podstawie „uchwały antysmogowej” Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 stycznia 2017 r., kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, należy wymienić do końca 2022 roku. Kotły klasy 3 lub 4 spełniające podstawowe wymagania emisyjne należy wymienić do końca 2026 roku. Kotły powinny być wymienione na takie, które spełniają normy wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Można również zastosować inne źródła ciepła, jak ciepło systemowe, gaz, pompa ciepła, fotowoltaika, elektrownia wiatrowa itp.
Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem