Menu
A+ A A-

Pamiętamy o Katyniu i Smoleńsku - 11.04.2015

Rocznicę zbrodni Katyńskiej i tragedii Smoleńskiej uczciliśmy akademią przypominającą tamte wydarzenia. W uroczystości udział wziął Wójt Gminy Bogusław. Była to dla wszystkich wzruszająca lekcja historii. Młodzież swymi dojrzałymi wystąpieniami w pełni oddała powagę chwili a prezentacje multimedialne i filmy przeniosły nas w tamte wydarzenia. Program został przygotowany przez młodzież Liceum i Gimnazjum pod kierunkiem Bogusławy i Krzysztofa Wziątków.

                      „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”

Akademia ukazywała dramatyczne wydarzenia z 1940 r. zapisane krwią i męczeńską śmiercią Polaków skrytobójczo zamordowanych na rozkaz Stalina, strzałem w tył głowy i zasypanych w głębokich dołach śmierci w Katyniu, Charkowie, Starobielsku i innych miejscach „nieludzkiej ziemi”. Podkreślano, że z tymi wydarzeniami nierozłącznie związana jest bezprecedensowa tragedia przed 5 laty, która przyniosła koszmarną śmierć wyjątkowej grupie Polaków na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego Małżonką Marią, którzy zginęli w imię pamięci i prawdy o Zbrodni Katyńskiej. W programie wykorzystano fragmenty niewygłoszonego przemówienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które miał wygłosić w Katyniu podczas obchodów 70 rocznicy tej zbrodni, fragmenty pamiętnika odnalezionego w Katyniu. Uczennice recytowały wzruszające wiersze, a całość dopełniły prezentacje multimedialne ukazujące wstrząsające obrazy egzekucji polskich oficerów w katyńskim lesie oraz pieśni współczesnych zespołów – Horytnicy i Sabatonu, a także solistów – Lecha Makowickiego i Jacka Kaczmarskiego.

Na koniec warto przytoczyć słowa Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, które napisał w swoim ostatnim przemówieniu:

„Zbrodnia Katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi i narodów. O sile kłamstwa. Będzie także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią – nawet w czasach najtrudniejszych – wybrać wolność i obronić prawdę”

W programie artystycznym wystąpili uczniowie liceum: Agnieszka Wziątek, Dominika Kobylska, Kinga Sobczak, Karolina Wnęk Klaudia Kowalczyk, Seweryn Kuliga, Alicja Karkoszka, Kinga Jędruś, Ewelina Murzańska, uczniowie gimnazjum: Krystyna Kuliga, Natalia Stopiak, Magdalena Mucha, Katarzyna Smoleń, Adam Mastela, Michał Wziątek. Obsługą techniczną zajął się Rafał Bandyk i Dominik Karkoszka. W pracach nad przygotowaniem dekoracji uczestniczyły uczennice liceum- Aleksandra Pażucha i Monika Jasiura.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy!

  • 1_1_20150429_1917755561
  • 1_2_20150429_1017219789
  • 1_3_20150429_1553834928
  • 1_4_20150429_1811114612

Powrót na górę

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem